Yeni, iyice unutulmuş eskidir

Hasan

New member
Sessizliğin boyutu, mahremiyetin bir sorun haline geldiği bir dünyada kulağa giderek daha güzel geliyor. Lüks eşya çoğu kişi bundan büyük ve kendiliğinden bir kolaylıkla vazgeçer. Diğerleri ağaçlardaki yapraklar gibi ya da daha sonra fotoğrafı Instagram'a yüklemek zorunda kalmadan parklarda oturup güvercinleri beslemek için oturan o yaşlı insanlar gibi anonim olmayı özlüyor. Kim haklı? Şu ya da bu pozisyonu benimsemek zor ama daha önce kimsenin statü paylaşmadığı ve arkadaşlarınızın somut ve yakın olmadığı, meydanda buluşmak için sizi telefonla aradıkları, yürüdükleri, yürüdükleri gizli hayatı hayal etmek güzel. oyun oyna ya da öğle ve akşam yemeklerini paylaş, yani gerçekten konuşun, birbirinizin gözlerinin içine bakın, artık cebinizden sizi cezbeden ekrana değil: bana bakın. Bugün konsantre olmak zor. Konuşuyoruz, okuyoruz, sevişiyoruz, oyun oynuyoruz ve on dakika sonra tekrar cep telefonumuza dönüyoruz.

Her şeyin kendini göster dediği bir dünyada yazarların anonim kalması daha da zor sanırım. Kitaplara bakmadan önce veBunu yazan kişiyi hayal etmek, hayal gücünün dizginlerini serbest bırakmaktı.. Margaret Duras'ın, Susan Sontag'ın, Victoria Ocampo'nun ya da Mujica Lainez'in yüzlerini bilmiyordunuz, umursamıyordunuz. Önemli olan kitaplarının sizi uçurmasıydı. Örneğin, sonunda Saer'in yüzü görüldüğünde saçmalığa, muhteşemliğe bir yüz koymak oldukça büyük bir keşifti. Artık görüntünün dünyasına hapsolmuş durumdayız. Kitapçıya gidersiniz ve tüm kitapların, onları yazanların yüzleriyle kaplı olduğunu görürsünüz. O görüntüler size saldırıyor ve sanki kitapçılar artık tuhaf bir fotoğraf yarışmasının merkezi olmuş gibi.

Şimdi yazarlar, iyi yazmanın yanı sıra Çekici görünmeye çalışıyorlar ve bu tamamen bir ayna oyunu. Kötü ya da iyi demiyorum, sadece böyle olduğunu belirtiyorum. Elbette sosyal ağları kullanmayan veya çok az kullanan Arjantinli yazarlar da var; bunlardan ikisi: Samanta Schweblin ve María Gainza, onların romanları Kurtarma mesafesi Ve Optik sinir Onlar gümüş harfler dünyasının tutkusudur. Birçok kez yeniden basılan bu kitaplar neredeyse tek tanıtım mektubudur; bu kadınların yüzlerini arka kapaklarda, dergi ve gazetelerde çok az görürüz. Mahremiyetin korunması yazdıklarını daha az ilgi çekici hale getirmiyor, tam tersine her ikisinin de tutkulu okuyucularının her kitabı merakla beklemesine neden oluyor ve her eseri kitap kulüplerinde tartışılıyor.

Kısaca hakkında hiçbir şey bilmediğiniz ya da sadece işinizin akışı için gerekli olanı bildiğiniz biri olmak çok baştan çıkarıcı ve çekici bir şey Hatta Arjantin'deki ve diğer yerlerdeki gençler arasında akıllılığı bırakıp geçmişin eski telefonlarını kullanma eğilimi ortaya çıkıyor. Yeni, iyice unutulmuş eskidir, dedi birisi ve öyle görünüyor. Birkaç yıl içinde sosyal ağlara sahip olmanın modası geçmiş olacağından şüphemiz olmasın.