Vay be! Ukrayna ne kadar yorgun değil mi?

Hasan

New member
Yorgunum. Dün gece çok az ve kötü uyudum. Gece saat 1:58'de iki sirenle uyandım; biri Ukrayna'nın başkenti Kiev sokaklarında sıkıcı bir frekansta çalıyor, diğeri ise cep telefonumdaki bir uygulamadan duyduğum ses. Rusya'nın hava saldırısı tehdidi ortaya çıkıyor.

Trajik, melankolik ve dehşet verici arasında bir yerde, korkunç bir ses. Dünyanın sonunun duyurulması. Ancak gün içinde çaldığında vatandaşlar genellikle çekinmiyor bile. Ofislerinde çalışmaya, alışveriş yapmaya, barlarda kahve içmeye devam ediyorlar.

Birlikte çalıştığım bir tercümanın bana söylediğine göre, her siren çaldığında yer altı bomba sığınağına koşarsanız delirirsiniz. Herhangi bir anda var olan tehlikenin derecesini nasıl ayırt edeceğinizi bilmeniz ve bunun için Savunma Bakanlığı'nın uyarı sistemi olarak kullandığı Telegram gibi sosyal ağlar aracılığıyla kendinizi bilgilendirmeniz gerekir.

Dün gece saat 23.00 sıralarında, uyumadan önce tercüman cep telefonuma şunları gönderdi: “Dört Rus Tu-95 uçağı Ukrayna'ya doğru yola çıktı. Bu genellikle 03:00 ile 05:00 arasında büyük bir füze bombardımanı olacağı anlamına gelir. Bu ciddi. Lütfen uyarıları dikkate almayın.”

Google'da “Tu-95” diye arama yaptım ve bunların devasa füze taşıyan “stratejik bombardıman uçakları” olduğunu keşfettim. Tercüman haklıydı. Üç saat sonra alarmlar çaldığında kalktım, otelimin 10. katından boş sokaklara baktım (gece yarısından beşe kadar sokağa çıkma yasağı var), gökyüzüne baktım (hiçbir şey yok), omuz silktim, giyindim ve gittim. alt kattaki barınağa, otelin bodrum katına. Orada birkaç kanepe, Wi-Fi bağlantısına ilişkin detayların yer aldığı küçük bir tabela ve bir avuç misafir buldum. Ukrayna'da turizm: bugünlerde çok az.

Bir saat sonra acaba salak mıyım diye düşünürken cep telefonumun alarmı tekrar çaldı ve İngilizce bir ses bana bombalama riskinin arttığını bildirdi. “Yüksek risk”. Odama dönmek üzereydim ama planımı değiştirdim. Sonunda saat 04:29'da bir siren daha çaldı. Alarmın sonu. 10. kattaki odama döndüm.

Birkaç saat sonra Maidan Meydanı'nda kahvaltı yaparken Rusların Kiev'i geçip 500 kilometre güneye, bugün gitmeyi planladığım Dnipro şehrine füzelerini fırlattıklarını okudum. Bu sözleri yazabilmek için her zamankinden bir kahve daha içtim.

Yorulduysam, neredeyse iki buçuk yıl süren savaşın ardından Ukrayna halkının nasıl olduğunu ve Rusların onları her gün maruz bıraktığı bu psikolojik işkence, uykudan mahrum bırakma modunu düşünün. Buna şu detayı da ekliyoruz: Bu ülkede ailesinden, arkadaşından ölen, sakat kalan, cephede savaşmayan hiç kimse yok.

Pazartesi günü Kiev'e geldiğimden beri düzinelerce insanla konuştum: erkekler ve kadınlar, gençler ve yaşlılar, askerler, teknisyenler, yemek dağıtım işçileri, şirket yöneticileri, hükümet yetkilileri ve bakanlar. Herkes, evet, benim bir yıl önce burada olduğum zamandan çok daha fazla yorgun olduğunu itiraf ediyor. Ancak herkes zaferin geleceğine ve tek bir metrekarenin bile Ruslara bırakılmayacağına olan inancını koruyor.

Gerçekçi değil gibi geliyor bana. Hafta başında buna karşı çıkmaya çalıştım ama insanlar sinirlendi ya da beni Putin'in Ukraynalıların inancını baltalamayı amaçlayan tuzağına düşmekle suçladı. Kesinlikle inançtan bahsettiğimiz için karşı çıkmayı bıraktım çünkü Ukraynalılara savaşı kazanmalarının imkansız olacağını söylemek, bir rahibe Tanrı'nın var olmadığını söylemek gibi. Saldırgan ve işe yaramaz.

Onlara söylemeyi başaramadığım şey ise yorgun olanların sadece onlar olmadığı; dünyadaki hemen hemen herkesin yorgun, hatta sıkıldığını. Ukrayna savaşının. Sınırlarımızda nükleer silahlara sahip deliler tarafından savaş yürütülmesine rağmen Avrupa'da bu durum tartışma konusu haline geldi.

Ayrıca bahsetmediğim şey, Biden veya Trump'ın seçilmesinin Ukraynalılar için bir ölüm kalım meselesi olmasına rağmen, ABD'nin yeni başlayan başkanlık kampanyasında Rus işgalinin anekdotsal bir ilgiye sahip olduğudur. Ve tabii ki Latin Amerika'da, Arjantin'de korkunun, acının ve burada yaşanan diğer her şeyin var olmadığından bahsetmiyorum.

Neredeyse kimse umursamıyorsa, sıkılıyorsa benim burada ne işim var yabancı bir gazetecinin? İyi soru. Rusların kazanmasına izin verirsek Putin'in cesaretleneceğini ve tüm gezegen için daha fazla savaş, daha fazla mülteci, daha fazla ekonomik acı olacağını söyleyenlerin fikrini paylaştığım için mi? Kısmen evet. Ama her şeyden çok buraya kendi inisiyatifimle geldim çünkü Tom Hanks'le birlikteyim. Evet, 'Er Ryan'ı Kurtarmak' filminden Tom Hanks.

Hanks, birkaç hafta önce D-Day'in 80. yıldönümü anma etkinlikleri sırasında Normandiya sahillerinde röportaj yapmıştı: “Biz Amerikalılar o destana katıldık,” dedi, “kişisel çıkardan dolayı değil, doğru olan şey olduğu için. yapmak. ” Yani, Hitler, Putin veya yeni en iyi arkadaşları Kim Jong-un ve diğerleri gibi zorbalara karşı, her şeyden önce insan yaşamının en temel değerini savunmak için Avrupa'yı Nazizm'e karşı savunmaya geldiler. Hasta egolarını beslemek ve iktidarlarını sürdürmek için gerekli gördükleri herkesi öldürmekten veya hapsetmekten çekinmeyen, bugün ve her zaman büyük orospu çocukları.

İsterseniz bana kibirli bir ahlakçı ya da eski kafalı bir ahlakçı deyin. Ama bu yüzden Ukrayna'dayım ve üzerime düşeni yapıyorum. Tutarlılık meselesi ve kendilerinin ve her insanın haysiyeti için mücadele eden kahraman insanlarla dayanışmamı gösterme ihtiyacından dolayı. Eğer insanlar yazdıklarımla ilgilenmiyorsa aynı şekilde devam ederim. Ukraynalıları örnek alarak ısrar etmeliyiz.