Van Gogh'un Ölümün Renkleri

Hasan

New member
Bu tabloyu sana açıklamamı ister misin? Picasso, birisi ondan ruhunun mahzenlerine inmek için bir ip istediğinde çılgına döndü. Haklıydı: Onun gibi sanatçıların dibi yoktur. “Açıklamayı anlayacaklar ama tabloyu anlamayacaklar” dedi. Benzer bir şey, Van Gogh'un ruhunun derinliklerine inip onun son eseri olduğuna inanılan, genellikle sanatçının Amsterdam'daki müzesine yapılan bir ziyaretin sonunda sona eren bir başyapıt olan “Buğday Tarlasındaki Kargalar”ı yorumlamaya çalıştığımızda da olur. Orada bize bu petrolün onların olduğunu söylüyorlar. gerçek vasiyetResim yaptığı buğday tarlasında resim yapan ressamın en dramatik eseri, 27 Temmuz 1890'da kendini vuracaktı.

Hollandalı dehanın ruhunun “psikologları” bu tablonun doğasının ve manzarasının deforme olduğunu ve çalkalandığını söyleyecektir. Fırça darbelerinin alametlerle dolu olduğunu, tarlanın üzerinde uçan kara kargalar gibi. Buğdayın elektrik sarısı, arazinin kahverengisi ve tuvalin üst kısmının koyu mavisi ile kontrast oluşturuyor, sanki her bir unsur diğerleriyle savaşıyormuş gibi. Gökyüzünün kasvetli ve dramatik görünümü, eziyetli karakter, üzüntü ve derin yalnızlık Bu sanatçının son günlerine işaret ediyordu. Ve işin çıkmaz tarafı Yaklaşan sondur… Hayatının büyük fırtınasının ortasında, sanatçının son fırça darbelerindeki duygu katliamını nasıl analiz edebiliriz?

Kesin olan tek bir şey var: Bugün olduğu gibi 27 Temmuz'da, kabul edildiği bakımevinden ayrıldıktan iki ay sonra, Van Gogh o buğday tarlasına doğru yürüyor ve karnına bir kurşun isabet ediyor. Bayılır, akşam karanlığında kendine gelir ve elinden geldiğince evine gider. Yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Paris'te bulunan kardeşleri Theo'ya haber verirler. Vincent iki gün sonra 37 yaşında ölür. Kardeşine göre son sözleri şu oldu: “Hüzün sonsuza kadar sürecek.” Auver-sur-Oise'un küçük mezarlığına gömüldü.

Saldırıyla ilgili olarak intihara teşebbüs ettiği belirtildi. Başka bir versiyon, yanında bulunan bir çocuktan kaçtığını iddia ediyor. Tabutunun üzeri ayçiçekleriyle kaplıydı.

Van Gogh'la ilgili her şey bir muamma ve aynı zamanda bir paradokstur: Kariyeri yalnızca on yıl sürmüştür ancak 900'den fazla yağlıboya tablo yapmıştır. Yaşamı boyunca yalnızca bir tablo satmayı başarsa da, eserleri bugün astronomik rakamlarla müzayedede satılıyor: “Kelebekli Bahçe Köşesi” iki ay önce New York'ta 33 milyon doları aştı. Onu öldüren tabanca bile Paris'te 182.000 dolara satıldı.

Mektuplarından birinde şunları yazdı: “Ben tamamen beyaz, pembe ve mor tonlarında mavi bir gökyüzünün altında, çok yumuşak sarı, çok soluk yeşil (…) deniz kadar uçsuz bucaksız tepelerden oluşan bir arka plandaki bu uçsuz bucaksız buğday tarlaları ovalarına kapıldım. . Kendimi çok sakin hissediyorum, neredeyse fazlasıyla sakin; tüm bunları resmedebileceğimi hissediyorum.”

Kendini o kadar yetenekli hissediyordu ki Son 70 günde 80 manzara resmi yaptı. Ve kargalarla dolu bunlardan birinin içinde yaşamına son verdi. Ama o kuşların siyah çizgilerine rağmen bize renk ve güzelliklerle dolu bir eser bıraktı. Parlak sarı, ayçiçekleri gibi.