Umut, korku ve sessizliğin ardından

Hasan

New member
Geçtiğimiz günlerde, 27 Ocak 2024'te, Polonya'nın en büyük imha kampı Auschwitz'in özgürleştirilmesinin üzerinden 79 yıl geçti. Orada, 1940'ta toplama kampı olarak açılışından 1945'te özgürleştirilmesine kadar yaklaşık 1.300.000 insan bu cehenneme sürüldü. Bunlardan 1.100.000'i öldü ve çoğunluğu Yahudiydi.

Nazi katliamının dehşeti nedeniyle 10 Aralık 1949'da Birleşmiş Milletler (BM) şu kararı kabul etti: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi. Ülkeler, tüm insanların yaşamlarını özgürlük, eşitlik ve onur içinde yaşayabilmeleri için evrensel korumayı hak eden özgürlükler ve haklar üzerinde ilk kez anlaşmaya vardı.

Okuyucu Julián Nabozny'nin (72) üç çocuğu var ve ebeveynleri ve erkek kardeşiyle (77) 1964'te Amerika Birleşik Devletleri Chicago'ya göç ettiler. 30 yaşındayken o şehirde bir McDonald's'ı vardı ve ilk sahibi oldu. Dünyadaki restoranların Arjantin'i. Üç McD'si vardı ve şu anda bir emlak yatırımcısı. Ama bugün bir hikaye ellerini yakıyor ve bunu bugünkü mektubunda şöyle anlatıyor: “Tavan arasında en değerli ve tehlikeli sır”. Orada öyle yazıyor “Bu bana henüz 7 yaşındayken, her iki ailenin de göç ettiği Arjantin'de ortaya çıktı. “Susana San Isidro'da yaşıyordu ve benimki Olivos, Buenos Aires'te yaşıyordu.”diye umutsuzca geçmişe dair bir ipucu arayan okuyucu diyor.

Arşivlerini inceledi AMIA Ve içinde IWO Vakfı -Yahudi Araştırma Enstitüsü-ve hatta İtalya'dan araştırmacılara ve tarihçilere danıştım, “ama sonuç alamadım. Urbino'da “Bu kadar çok kaydı yok eden Nazi zulmü, Susana'nın ailesine dair tüm izleri silmiş gibi görünüyor.”diye yakınıyor.

Ve kollarını indirmiyor Korku ve sessizlik altında umut eken atalarına saygı duruşunda bulunarak: “Ne kadar küçük görünürse görünsün her türlü bilgi, ailelerimizi yeniden birleştirmenin ve onlarca yıl önce başlayan bu sevgi ve şükran çemberini tamamlamanın anahtarı olabilir. Geçen her gün teşekkür etmek, kucaklaşmak, iyileşmek için bir fırsattır. Ve zaman tükeniyor. Belki ailemin fedakarlığı ve cesareti gelecek nesillere ilham vermeye devam edecektir.”