Twitter'ın “sonu”

Hasan

New member
Uzun süre düşündüm ve sürdürdüm ki Twitter (bugün sanal kavgacıların, ekspres yargıçların, duman satıcılarının ve olayları teşvik edenlerin bulunduğu bir bölge, bunlardan bazıları komik. Yanılmışım. X (eski Twitter), yukarıda belirtilen her şeye ve konuyla ilgili olmayan diğer şeylere ek olarak, 21. yüzyıl iletişimine muhteşem bir pencere. Beni özellikle ilgilendiren bir yol var: Bir tweet kadar kısa bir alanda tartışmayı açıp kapatmanın yolu. Ve bu kapatmanın kesin olarak duyurulması tek bir kelimenin yıkıcı gücü: son.

Manuel Adorni, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü genellikle bu formülü çok sık kullanır, o kadar ki bu onu o sosyal ağda tanımlayan bir özellik haline gelmiştir (dikkat edin, taklitçiler: burada hafif sarkık kafa ve “yavaş” kafaya ek olarak kaşıyacak bir yeriniz var) ” Yetkilinin basın toplantılarındaki ses tonu).

Örnek 30 Mayıs Perşembe. Adorni, Başkan Javier Milei'nin Mark Zuckerberg'le birlikte çekilmiş dört fotoğrafını yayınlıyor ve şöyle yazıyor: “Arjantin bir kez daha dünyaya entegre oldu. Son”.

Bu ne anlama gelir? Cumhurbaşkanlığı sözcüsü için, Dağıttığı görseller ve kendi sözleri her türlü tartışmayı kapatmaya yetiyor. Kim diğer ülkelerle ilişkilerimizin nasıl olduğunu ve ne durumda olduğumuzu açmak ister.

“Son” kelimesinin kullanımı beni kastediyor “Ağzımı kapattım” ebeveynlerimizin: masaya tokat atma, sonrasında bozulamayan sessizlik gibi bir meydan okuma var.

“Sonu” sevmiyorum çünkü Twitter/X'te hakim olan iddialı havayı vurguluyor. Gönderi, gönderi olarak tetiklendi. Şüphe düşüyor. Bu artık kuşaklı giysiler ve boyalı yüz giyen Aldo Rico'nun iddia ettiği gibi entelektüellerin övünmesi değil, tweeter'ların zayıflığı olacak.

Mantıklı: Hiç kimse internete bir şeyleri merak etmek, kendisini endişelendiren ve çıkışı kolay olmayan konuların girdaplarında kaybolmak, anlamsız felsefe yapmak için girmez; bunun yerine, kısa ve ayağa kadar papalık yapmak.

Bir kişi bir kitabı okuyabilir ve okuyucu olarak kendi deneyimine dayanarak onun hakkında fikir beyan edebilir. Ya da bir filmi izleyip öznellikten değerlendirin, puanla da olsa. Ancak her iki durumda da örtülü bir kabul vardır: Bir kitabın veya filmin başka bir okuyucu veya izleyici üzerinde farklı bir etki yaratabileceği.

“En azından ben öyle görüyorum”1980'li ve 90'lı yıllarda ünlü biri, çok az şüphe olduğunu (Google'da, asırlık yıllarda) ancak en azından tartışmayı kendi sözüyle mühürleme küstahlığına izin vermediğini söyledi. En fazla, havada değerli taşlar bulunan bir ağızlığı salladı (bir ipucu var).

Bugün Twitter/X'te çok yaygın olan “son” kullanımı bizi başlangıca götürüyor: Bunu kullanan kişi duman satmaktan, adaleti açıkça sağlamaktan, sanal kavga aramaktan veya esprili görünmekten ne kadar uzakta?