Telefonların kafamda ne işi var?

Hasan

New member
İlk başta bunun tek başıma başıma gelen bir şey olduğunu düşündüm. Bu benim için utanç vericiydi ve bunu diğer okuyucularla konuşamadım. Yıllar geçtikçe Kindle ve Google Play'deki kütüphanelerim şu şekilde büyüdü: “Evimde bu kadar fiziksel kitap olmasın diye dijital kitaplar satın alıyorum.” Bu arada kulağa inandırıcı geliyor; Evimin her köşesi kitaplarla, dolaplarla, mutfak ve çamaşır odası dahil, çiçeklerle dolu. Kısa evimde nereye yürüsem yerden bir yığın kitap çıkıyordu. Biraz senaryo sonuncumuz ancak beyin yiyen mantarların yerine kitaplar var. Dolayısıyla dijital kitap alma bahanesi samimi görünüyordu. Ücretli bir kütüphaneye abone olduğumda bile Bookmate. Aşağı yukarı Netflix'e benzeyen bir kitap platformu: materyali sunuyorlar, siz okuyorsunuz, okuyucunun bulutunda kalıyor. Hiçbir zaman indirilemez.

Bu kitap çılgınlığının dışında ben de diğer insanlar gibiyim. Gün içinde çalışıyorum, çoğunlukla editoryal içerik üretiyorum ve okuma sürem kısalıyor. Gece çok yorgun geliyorum, bir kadeh şarap içiyorum ve dizi ya da film izlemek istiyorum. Okuma saatlerim sabahın erken saatlerinde (işimin az olduğu zamanlar) veya akşam saatleridir. Ancak o kadar dağınık olma eğilimindeyim ki ekranda kitap okumaya çalıştığımda konsantrasyonum çok değişken oluyor.

Neyse, bu dijital kütüphanelerden birine geldiğimde yaptığım şey DOKUNMAK, bir kitaba ve diğerine dokunup onu açmak ve hangisinin beni en çok etkilediğini değerlendirmek. Netflix'te bir film aramak için bir saat harcamamız gibi. Allah'ın yardımıyla az çok ilgimi çeken kitabı buluyorum ve tabii ki üçte birini bile okumuyorum. Ve ertesi gün o zavallı dijital kitap “tek gecelik bir ilişki”ydi çünkü Onu hatırlamıyorum bile. Uzun vadede sonuç, kütüphanelerdeki bulutumun çok ağır olması, yani bir fırtına bulutu olması ve cihazların hafızasını yavaşlatmasıdır. Çözüm: Aklımda, iyi olan bir dizi parça parça kitapla yaşıyorum ama… o kitapla ne yaptım?

Akademisyen ve dijital kitap aktivisti Daniel Benchimol'ün, bunun hepimizin başına geldiğini ortaya çıkaran bir haber bülteni beni rahatlattı. New York Times'tan Jay Caspian Kang şöyle yazıyor: “Meslektaşım Kyle Chayka, algoritmaların baştan çıkarıcılığı ve bunların kültürel üretim üzerindeki homojenleştirici etkisi hakkında kapsamlı ve zekice yazılar yazdı. Ancak kendimi gerçekten algoritmalar tarafından zorla şekillendirilen bir dünyada mı yaşadığımızı yoksa kendi telefonlarımızın bizi tembelleştirmenin daha temel yollarının mı olduğunu merak ederken buldum. Eğer algoritmalar suçlanacaksa, onlardan kurtulmanın ya da uzaklaşmanın yollarını bulmalıyız. Ancak sorun telefonlarımızdaysa (ve tabii ki bizde), o zaman onlardan çok daha fazla uzak durmamız gerekebilir.”. Daha büyük bir ev kiralamam gerekecek.