Taliban'la eğitim işi bitmiyor

Hasan

New member
“Bakalım… bakalım kaç tane var… bekleyelim…”ulusal hükümet yetkilisine – biraz yeterli bir şekilde – cevap verdi.

Olayın gerçekleşmesine bir hafta kaldı dev üniversite yürüyüşü Geçen Salı günü yapılan yoruma verilen yanıt buydu. üniversitelerde hava çok kötüöğrencilerin ikinci döneme başlayıp başlamayacaklarını bile bilmedikleri için oldukça endişeli ve sıkıntılı olduklarını ifade etti. Ve protestonun çok büyük olacağı tahmin ediliyordu.

Ülke çapında oldukça büyük bir kitleye ulaşan yürüyüşün ardından mesaj aynı yetkililere ulaşmış gibi görünüyor. bitkin bir orta sınıfİstikrarı sağlamak ve enflasyonu düşürmek için bin bir fedakarlık yapmaya hazır, ancak sınırları net: “Devlet üniversitesine dokunmayın, emek veren gençlerimizin ilerleme garantisidir.”

Üniversite yürüyüşünün ana unsuru gençler. Fotoğraf Federico Lopez Claro

Farklı gazetecilik tarihçelerinde daha önce de belirtildiği gibi, Hükümet içinde her türlü yasa tasarısı kabul edildi. Ama belki de en alakalı şey şuydu: rektörlerle müzakerelerden “siyasi sektörün” çıkarılması kararı ve bunları İnsan Sermayesi'nin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın ellerine bırakın. daha fazla “teknik”.

Cumhurbaşkanlığı danışmanı Santiago Caputo'ya benzer şekilde Hükümetin siyasi alanının yürüyüşün zayıf olacağı mesajını verdiğini söylüyorlar, çünkü Sosyal ağlarda bunu tespit ettiler, büyük bir akışkanlıkla hareket ettikleri yer.

Mesajlar.  Üniversite yürüyüşünde.  Fotoğraf Federico Lopez Claro
Mesajlar. Üniversite yürüyüşünde. Fotoğraf Federico Lopez Claro

Orada, ağlarda, nerede “Kültürel savaşlarını” sürdürmeye devam ettiler, Üniversite yetkililerini (genel olarak) “kast”la ilişkilendirmek, sendika liderleri veya toplumsal hareketler açısından başarılı olan bir stratejiydi, ancak bu durumda başarılı olamadı.

Şimdi saray hareketleri ve sanal iletişimin ötesinde ilginç olan şu ki Bütün bunlarda bir öğrenme vardıgenellikle tüm siyasi liderler için faydalıdır. eğitim sorununu görmezden gelin.

Öğrenme şu ki Eğitimi (politik olarak) iyi yönetmek için bunu bilmeniz gerekir, ve özellikle de üniversite dünyası ise.

Diagonal Norte Eğitim Üniversitesi Yürüyüşü.  Fotoğraf Juano Tesone
Diagonal Norte Eğitim Üniversitesi Yürüyüşü. Fotoğraf Juano Tesone

Eğitim, parti siyasetiyle aynı kural ve değerlerle hareket etmiyor. Mileizm veya Kirchnercilik gibi, o andaki herhangi bir siyasi deneyimden daha fazla ağırlığa sahip olan, eğitime yönelik gelenekler ve gelecek beklentileri vardır.

Eğitimde Diyalogla, fikirlerle, projelerle inşa edilir. “Taliban”ın siyasette her iki tarafta hareket etme şeklinin tam tersi ve bu durumlarda bir kereliğine de olsa daha iyi olan şey, ilgi odağı olmaktan vazgeç.

Ayrıca bakınız

Hükümetin siyasi sektörünü üniversite çatışmasından uzaklaştırıyorlar

Hükümetin siyasi sektörünü üniversite çatışmasından uzaklaştırıyorlar

Ayrıca bakınız

Üniversite krizi: Hükümetin durduramadığı bir çatışmanın adım adım

Üniversite krizi: Hükümetin durduramadığı bir çatışmanın adım adım