Sonuçta havaya teşekkür edelim

Hasan

New member
Gezegende birçok iklim değişikliği meydana geldi genel olarak inandığımızdan daha fazla ve sonuçlarına yardımcı olabilsek veya sonuçlarını hafifletebilsek de, bunda başarılı olamayabiliriz. Ne kadar önlem alınırsa alınsın dinozorlar gök taşının düşmesinden kırk dakika sonra yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Modern zamanlarda bile buzullaşmalar yaşandı.

Gerçekten dikkatimi çeken şeylerden biri de nasıl Neandertaller hakkında bildiklerimiz, bilim ilerledikçe onlarca yıl boyunca değişiklik gösteriyor. Neandertaller biliyorsunuz kuzenlerimizdi. İkimiz de insan türüne aitiz, onların nesli tükendi, bizim ise henüz yokuz. İki yüz bin yıl boyunca varlıklarını sürdürdüler ama tam kırk bin yıl önce, kaput!, artık ortalıkta görünmüyorlardı.

Yuval Harari bunu birçok bilim insanı ile belirtiyor ve paylaşıyor; Hepimizin DNA'sında Neandertal kalıntıları var. Hepimiz genomumuzda o “öteki bizden” bir şeyler taşıyoruz, çünkü insan ailesinin her iki kolu arasında şiddetli geçişler olmasına rağmen, aynı zamanda yollarımız da kesişti. Seks vardı. Küçükler vardı.

Mayıs ayında Netflix, BBC tarafından hazırlanan, arkeologlar ve paleosanatçıların 75.000 yıl önce Kürdistan'daki Shanidar mağarasında yaşayan bir Neandertal kadını olan Z'yi yeniden inşa ettiği bir saatlik belgesel “Neandertallerin Sırrı”nı yükledi.

Birinci noktaya geri dönüyoruz ve oldukça basit görünüyor. Çünkü biz Homo Sapiens'lerde olmayan o mavi gözlerle uzaklara bakarak yaşadıkları Avrupa dondu. Birçoğu dondan kurtuldu Her ne kadar soğuk bitki örtüsünü, ağaçları ve onunla birlikte geride kalan hayvanları öldürse de, bir Neandertal mızrağıyla yaklaştığında uzaktan bunu görebiliyordu. Göç etmekten başka çareleri yoktu, eğer varsa bu bir insanlık kaderidir. Homo sapiens'in güney bölgesine seyahat ettiler. Yukarıda da söylediğim gibi bazıları Neandertalleri taşlarla aldı, bazıları da onlarla çiftleşti. Her iki strateji de yeterince başarılıydı – Homo'ya göre, çünkü o zaman tüm tarih kazananlar tarafından yazılıyor – çünkü Neandertallerden neredeyse hiç iz yoktu. Onların mutlu olup olmadıklarını ya da torunlarının mutlu olup olmadığını bilemeyiz.

Her iki taraftaki barışçıl kabileler arasındaki ilk buluşmayı hayal ediyorum. Bir Neandertal kadını Homo Sapiens'e şöyle açıklıyor: “Orası o kadar soğuk ki orada olamazsınız. Her şey daha sıcak olmadan önce, ama iklim değişikliğiyle birlikte…” Ve Homo iç çekiyor: “Muazzam. Gölün yakınında olduğumuz ve bir kılıç dişine yakalandığımız için hareket etmek zorunda kaldık. Kocama balığa çıkmanın iyi bir fikir olmadığını söyledim. O da aynı şekilde çıktı ve artık ben bir dulum çünkü ona bir şey söylediğimde beni hiç dinlemedi.” Neandertal “Ah, canım,” diye yanıt verir, “Çok üzgünüm. Hala bekar olan ağabeyim var, onu tanıştıracağım…”