Scaloni'nin Arjantin'i Menotti ve Bilardo'nun Arjantin'ini yenebilir mi?

Hasan

New member
Tahmin oyunlarını seven bir arkadaşım bana şunu sordu: Dünya şampiyonu Arjantin Milli Takımları arasındaki üçlü maçı hangi takım kazanır? Özet, saf bir futbol senaryosu oluşturmak için sonucu etkileyebilecek dönem değişkenlerini (hakem modları, düzenleyici değişiklikler, antrenman sistemleri, rakip bilgisi, top türü) sıfıra indirmeyi içeriyordu. Ve her takım taç giydikleri andaki seviyesinde değerlendirildi. Yani 78 vs. 86 vs. 22. Copa América ve Avrupa Kupası'nın belirleyici saatlerinde zaman geçirmenin sadece amatör spekülasyon olduğunu açıklayarak cevabımı şöyle verdim.

'78'in Arjantin'i, bir söz yazarı (Menotti) tarafından yönetilmesine rağmen, Yoğun ve fiziki bir ekipti.. Kempes'in gücü, Luque'nin yorulmak bilmeyen gösterisi ve Passarella'nın sertliği, birçok yetenekli oyuncuya ve müthiş bir kaleciye sahip olmasının ötesinde, oyunun termometresini belirledi. (büyük Fillol'a şan ve övgü).

Mario Kempes, 1978 Dünya Kupası'nda altı golle gol kralı oldu.

İlk modern Milli Takımdı ve bizi dünyayla yarıştıran milli takımdı. Olsa bile, 86'da Arjantin'e yenildiklerini görüyorum (ayrıca sert, aynı zamanda fiziksel, çok organize ve Tanrı modundaki Maradona faktörü fark yaratıyor) ve 22. yüzyılın Arjantin'iyleMessi'nin hızlı, zeki ve iyi ayaklı oyunculardan oluşan bir orkestrayı yönettiği gevşek, agresif futboluyla (“uçuyorlar, uçuyorlar!” diye uyardı Jorge D'Alessandro, El Chiringuito'da).

Diego Maradona, 86. Dünya Kupası'nı kazandıktan sonra Azteca stadyumunda yürüyüş yaparken. Fotoğraf: AP Photo/Carlo Fumagalli.
Diego Maradona, 86. Dünya Kupası'nı kazandıktan sonra Azteca stadyumunda yürüyüş yaparken. Fotoğraf: AP Photo/Carlo Fumagalli.

O halde üçgenin sonuncusu Bilardo Seçimi ile Scaloni Seçimi arasında olacaktır. Burada analiz daha da kötüleşiyor çünkü Maradona vs. Messi. 25 yaşındaki Maradona, fiziksel olarak en iyi durumda, odaklanmış ve kusursuz bir yeteneğe sahip. 35 yaşındaki Messi, Arjantin'le hiçbir şey kazanamadığının sırt çantasını çoktan çıkarmış, gençliğine göre daha zeki ve organize ama bir o kadar da kararlı. Burada bir noktaya değiniyorum ve geri kalanını karşılaştırmaya devam ediyorum.

Arjantin 86'daydı Savunmada daha sağlam ve ortada daha mücadeleci, oyunları yönetmede daha zaman odaklı, hücumda o kadar açgözlü değil ama orta saha oyuncuları (Enrique, Batista, Burru, Giusti) kesme ve üretmede çok etkili ve fedakar bir dokuzlu (Valdano). 22'de Arjantin'de süper bir kaleci (Marvel, Dibu'dan ne zaman gelecek?), çiçek açan bir gençlik zıpkını (Enzo-Julián-Alexis) ve karamel noktasında usta bir konserve açacağı (Maria'yı söyle).

Messi, Katar 2022 Dünya Kupası'nda öpüyor. Fotoğraf: Reuters
Messi, Katar 2022 Dünya Kupası'nda öpüyor. Fotoğraf: Reuters

Tamam ucube. Peki kim kazanır? Burada bu varsayımsal finalin merkezi düellosuna dönüyoruz: Maradona vs. Messi. Diego: tokluktaki tay, karizmatik lider, imkansız şeylerin jeneratörü. Aslan: bilgebasınç emici, oyun yapıcı.

Tartışma (geçici, bu analizin kesinlikle dışında bırakılan düzinelerce nüansı kabul ediyor) Bunu 86'daki Arjantin lehine dengeliyorum Maradona ise, Belçika'ya karşı yarı finali iki golle kazanma kapasitesine sahip 10. oyuncu; İngiltere'ye karşı ikincilik şaheserini henüz yapmamış olsaydı, bu kupanın en iyisi olurdu. Gerçek ortaya çıktı mı? Hayır, sadece bir önsezi. Peki okuyucu, sizin için hangi Arjantin kazanır?