Ripley, rahatsız edici bir sahtekar

Hasan

New member
Anthony Minghella'nın filmi çektiği hayali İtalyan kasabası Mongibello'nun güneşi ve renkleri hâlâ retinalarında olanlar için Yetenekli Bay Ripley (1999), başrolünü Andrew Scott'ın üstlendiği, aynı karakterden uyarlanan sekiz bölümlük mini dizinin siyah beyazından etkilenebilirsiniz. Patricia HighsmithNetflix tarafından sunulmaktadır.

Ripley Senaryosunu ve yönetmenliğini Steven Zaillian'ın yaptığı (2024), bu filmle ilgili diğer farklılıkların altını çiziyor. milyoner Bay Greenleaf tarafından oğlu Dickie'yi eve dönmeye ikna etmek üzere Avrupa'ya seyahat etmek üzere tutulan dolandırıcının maceraları.

Serinin bozulmaz siyah ve beyazı bir tonaliteyi tanımlar, ancak esasen her türlü baş dönmesine karşı alerjik bir nabız basar.Barların eşiğindeki bir sahtekarın aciliyetinden çok, her zaman tatilde olan Dickie Greenleaf'e benzeyen bir ruh hali. “Ya ben onun yerinde olsaydım?” Her bölümün dansa kattığı yinelenen fantezidir. Bunu başarmak için ödenecek bedel, karakterin olası bir ölçüsüdür.

Tom Ripley, Atrani'de bir kasabaya yeni gelenin temiz sicilinin keyfini çıkaracak. Kimsenin bizi tanımadığı bir ortamda kendimizin nasıl değiştiğine (veya değişebileceğine) inandığımıza dair yansımalar sağlamakbizi yeni beceriler geliştirmeye, başka tatlar edinmeye, eski hatalarımızın yükünden kurtulmaya davet ediyor. Tom İtalya'da suça düşmemeyi, kendini yeniden yaratmayı seçebilirdi ama yine de…

Karanlığıyla Highsmith'in hayal ettiği edebi karaktere, Minghella'nın filminden çok daha sadık (“çok fazla ipek”, İspanyol film eleştirisinin ihtişamı Ángel Fernández Santos, bu versiyon hakkında ironik bir şekilde yorum yaptı), Andrew Scott, suç ve kötülük konusunda deneyimli, unutulmaz, olgun bir Ripley yaratıyordoğaçlama yaparak öldürmeyi öğrenen ve aynı hareketle suçluluk duygusundan kurtulan yirmi yaşındaki Matt Damon'dan çok uzak (Chavo del 8'in “kasıtsızdı, bilerek oldu”yu bahane olarak kullanan karakteri gibi) .

Bu Ripley arzuluyor, kötülükle uğraşıyor ve zamanın geçişindeki sınırlamaları kaydediyor: Dickie'nin evine ulaşmak için çıkılması gereken merdivenler zorlukları ve çabaları metaforlaştırıyor. Onu nefessiz bırakıyorlar, vücudu ağırlaşıyor. O homurdanırken, Bukalemun benzeri anti-kahraman, bir başkasının hayatını nasıl işgal edeceğini ve zorluk çekmeden ve suçluluk duymadan lüksün tadını nasıl çıkaracağını adım adım planlar.

Rilke, ağıtlarından birinde şu imajı ölümsüzleştirdi: aniden bir bardağı geçen çatlak, gerçekleşen ve belirleyen belirleyici bir şeyin sentezi. Başlangıçtan sonra iki ölü olan Ripley bu yara izini taşıyor. Yakalamalarını istemediğimiz seyircilerin üzerinde bıraktığı filigran ise daha incelikli.