Puán, eşsiz bir sokağın sesi

Hasan

New member
UBA'da eğitim görmemiş olmak bir bir tür nostaljiKüba'nın merkezindeki bir üniversitede okuduğum için en azından ben böyle düşünüyorum ama o zamandan beri UBA'nın var olduğunu ve UBA içinde Felsefe ve Edebiyat Fakültesi'nin de olduğunu biliyordum. yansımalı bir sesi çağrıştıran bir kelime: Puán.

Sokakta buna böyle diyorlar ama Puán'da okumak aynı zamanda kalite ve iyi harcanan zamanla da eş anlamlıdır, çünkü edebiyat ya da felsefeyi sadece para kazanmak için değil, gerçek bir meslek için okursunuz.

Potu doldurmak için elbette pazarlama veya finans okumak daha iyidir, bu basit seçim sorusu Puán mezunlarının bazı becerilere sahip olmasını sağlar. Ortaçağ rahipleriCharlemagne okumayı öğrenmenin kendi çıkarına olup olmadığını düşünürken kendilerini zorlu meditasyonlara adayan kopyacılar.

Bize çok uzak görünen o orta çağ zamanları, ama eğer olaylara yakından bakarsanız, o kadar da farklı değiliz, dünyanın yaklaşan sonunun işaretlerini arayarak yaşıyoruz ve aynı zamanda Kutsal Kase'nin ve felsefe taşının da peşindeyiz. her şeyi çözecek, ancak şimdi felsefe taşına, simyanın prensibine teknik ve biraz bilim denir, peki düşünce ve felsefe olmadan bilim nedir? Mantıklı?

Belki de Puán'ın öğretmenlerinin, kitapların, felsefenin ve edebiyatın işlevi tam olarak bu soruyu yanıtlamak, onsuz varoluşun biraz boş göründüğü gözden geçirilmiş bir hayat yaşamamıza yardımcı olmaktır.

Beatriz Sarlo, Celina Manzoni, Daniel Link, Martín Kohan, Alicia Parodi ve daha birçokları gibi profesörler, edebiyatın mirasını büyük harflerle yaşatıyor, her şeyi güzelleştirmeye çalışıyorlar. Sosyal ağlarda paylaşım yapmayın ve flört ya da mesajlaşma uygulamalarında sohbet etmeyin.

Pizarnik'e, Borges'e ya da Cervantes'e atfedilen sözlerden birinin uydurma olduğunu biliyorlar. Hayatla ilgili tavsiye vermezler, Puán'a nereye ve ne zaman yatırım yapacağınızın ya da kas geliştirmenin ya da iyi bir tempoda yürümenin sizin için en iyisi olup olmadığının söylenmesi için gitmezsiniz.

Hayır, günlük yaşamın yavaş evriminden daha derin, daha önemli ve daha sevecen bir şey var; Borges'te Piglia'nın, aynı zamanda Bolaño'da Manzoni'nin ya da Saer'de Sarlo ve Kohan'ın konferansları gibi YouTube'da kaydedilen konferanslarda mevcut olan bir şey.

Bu öğretmenlerin çoğu Jitrik, Viñas ve Borges'in öğrencileriydi. Bazıları bilgeliği kitle iletişim araçlarından ayıran cam tavanı yıktı ve onları tuhaf bir televizyon programında gerçekleri gevezelik ederken görebiliriz. Bu gevezelik bize entelektüel olmanın temel koşulunun şüphe olduğunu hatırlatıyor.

Sadece politikacılar eminmiş gibi davranıyor ve “No tan Puán” adında güzel bir kitapçı olmasına rağmen Puán, ismiyle muhteşem bir hayvanın ayak seslerini hatırlatıyor. soluduğumuz hava kadar gerekli bir kültür fili.