Okumanın püf noktaları

Hasan

New member
Yazdığım kitapların bıraktığım yerler olduğunu her zaman söylerim. Bu ayrılma olasılığı, yazarak fethettiğim bir anahtardır. Çıkış hiçbir zaman küçük bir şey değildir, özellikle de psikanalist Jean Allouch'a göre ruh sağlığının “başka bir şeye doğru gittiğini” hatırlıyorsam. Ancak okuduğum kitaplarla bambaşka bir şey oluyor aklıma. Geri dönmek en büyük arzum, okumanın bana bir kerede anlatamayacağım kadar çok şey anlatması. Bu olduğunda, bir kitap bana unutmak istemeyeceğim şeyleri anlatmaya başladığında, Umutsuzca bir kalem arıyorum. Genelde temel eşyaların yerine bir tane bulundururum: gözlük kılıfı. Farklı seviyelerde çılgınlıkla stres yapıyorum. En üst düzeyde, kızımın kağıt parçaları dediği, sayfayı tanımlamanıza olanak tanıyan kendinden yapışkanlı yer imleri var. Ama renkli kağıtlardan yapılmış küçük karnavallar gibi kitaplarımda durmak istemiyorum, ama altını çizerek, sayfaları geçmenin, okuduklarınızı yazılı bırakmanın o asil yolu.

Ana dil Fabio Morábito'nun yazdığı, çeşitli yazma konularına ilişkin metinlerin bir derlemesi olan harika bir kitap. Bunlardan biri olan “Altını Çizmenin Kibri”, altını çizme tutkusu olan bir arkadaşın hikâyesi üzerinden altını çizmeye yönelik bir eleştiri. Çılgınlık ve kendini beğenmişlik, Morábito'nun güvende olduğunu bilmenin huzuruyla kullandığı kelimelerdir. Benim durumumda şunu varsaymak istiyorum: asaletle altını çizme çılgınlığıOkuma çılgınlığının bir parçası olarak gururla. Morabito'ya göre arkadaşı okuduğundan kendini korumak için çok fazla altını çiziyor, onu uzak tutuyor. Elinizi okuma kanallarına sokmanın bir tür mesafe olduğuna inanmak benim için zor. Bence kitaplara işaretleme yapmayanlar Onlara bir kaide gibi davranmalarına yol açan belirli bir saygı geliştiriyorlar.dolayısıyla muhtemelen onlara da borç vermiyorlar.

Kitapların öyle olduğunu düşünmeyi tercih ederim. kullanmak, sahip olmak ve bırakmak, diğer nakış işlerinde kullanılmak üzere ipliklerini çekmek, fırtına çıktığında sıkı tutunmak. Benim hobim şunlardan oluşur: dönmek istediğim yerleri vurgula. Mutlu olduğum, yeni düşünebildiğim ve sinirlendiğim yerlerde iz bırakıyorum. Bazen kenar boşluklarına uzun notlar da yazıyorum. Mesela şu anda sol yanımda Morábito'nun kitabı açık ve -muhtemelen dehşete düşecek şekilde- altı çizili ve kağıt parçalarıyla dolu. Bir cümleyi kurtarmak istediğimde, bazı kelimeleri yücelten ovaller, oklar, çift çizgiler ve bazen de kalpler sayesinde onu çabuk buluyorum.

Okumanın püritenliği bana filmdeki kötü adamı hatırlatıyor Harika Lego macerası Amacı Lego parçalarını yapıştırıcıyla bir daha asla ayrılmayacak şekilde sabitlemekti. Filmin tamamı oğlunun babaya/kötü adama bunu gösterme mücadelesidir. Oynamak, tekrar tekrar geri dönmek, parçaları değiştirmek ve yeni kombinasyonlar bulmaktan ibarettir.. Yeni bir şeyler bulmak için geri dönün, çünkü bu gerçekleşirse, Nabokov'un yazdığı gibi okuyucu ve yazar buluşup birbirlerine sarılırlar.