Okul dönüşebilir ve dönüşmelidir

Hasan

New member
Okul, insanlığın toplumda yaşamasını ve gelişmesini mümkün kılan bilgi, beceri ve değerleri paylaşmanın neredeyse iki yüzyıl boyunca bulduğu en iyi yol olmaya devam ediyor.

Okulumuzun, gençlerin eğitim ihtiyaçlarına ve öğretmenlerin ve öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu bilgiye uyum sağlamasını ve yanıt vermesini engelleyen bir finansman, siyasi yönetim, organizasyon ve öğretim modeliyle çatışan bilimsel ve teknolojik değişimler nedeniyle istikrarsızlaştığını ve kriz içinde olduğunu biliyoruz. onları yöneten yetkililerin ustalaşması gerekir.

Kayıtlı öğrencilerin yarısından fazlasının yoksulluğu önemsiz bir gerçek değil, ancak bu durumda okulun yalnızca öğretim stratejilerini keskinleştirmesi ve bu ailelerde kültürel ve ekonomik kaynak eksikliğinin yarattığı sınırlamaların üstesinden gelmesi gerekiyor.

Bazıları öğretim süreçlerinin sonunda talepleri olabildiğince yumuşatmayı, “herkes geçer” diye öneriyor. Diğerleri, temel disiplinlerin terk edilmesini, onları ansiklopedik bir yöntem olarak kabul etmeyi, bilgi birikimini, bilginin nasıl kavramsallaştırılacağını ve gerçek dünyanın anlaşılmasıyla nasıl ilişkilendirileceğini öğretmekle karıştırma hatasını yapmayı talep ediyor. Her iki öneri de okulu ve öğrencilerinde gerekli öğrenimi yaratmanın gerçek olanaklarını yoksullaştırıyor.

Mevcut durumun üstesinden nasıl gelinir ve verimli bir sürekli iyileştirme süreci nasıl başlatılır?

İlk olarak, bilimin her alanda ulaştığı bilgi ve teknolojilerin gelişimi ışığında, gençlerin öğrenmesi gereken okul disiplinlerinin temel kavramlarını uygun uzmanlarla tanımlamak. Bu kavramlar, her öğrencinin okul zamanı ilerledikçe farklı karmaşıklık seviyelerinde, sarmal bir şekilde okul eğitimini kendi etraflarında düzenlemeye ve organize etmeye hizmet eder.

Öğretme modelini değiştirerek, her kavramın, öğrencilerin aktif ve ilgili bir parçası oldukları, sunmayı, tartışmayı, değer vermeyi ve grubu paylaşmayı öğrendikleri, çözülecek belirli bir problem çerçevesinde bir araştırma, araştırma süreci olarak ortaya çıkmasını sağlayın. Düşünmek ve sonunda öğrenmek.

Her bir spesifik problemin (örneğin ormansızlaşma) farklı disiplinlerden kavramların nasıl açıklanması gerektiğinin gösterilmesi. Disiplinler ortadan kaldırılmaz; bunun yerine, kendisini sunduğu karmaşıklık içindeki gerçekliği ele almak için bilgilerini devreye sokarlar.

Bu öğretim modelinde öğrenciler, okuldaki öğretimin etrafında düzenlendiği temel kavramları öğrenme başarıları doğrultusunda ilerlerler. Yıl tekrarı yapmıyorlar, ancak çok özel zorluklarla karşılaştıklarında daha fazla profesyonel ilgi ve çalışma saatleri alıyorlar. Bazıları daha erken, bazıları ise daha geç bitirir, ancak herkesin büyümeye devam etmesine olanak tanıyan bir bilgi temeli ile mezun olması gerekir.

Bu nitelikte bir değişime nereden başlamalı? Bugün sınıflarda bulunan öğretmenleri şahsen ve sanal olarak eğitmek, onlara aynı zamanda öğrencilerle yaptıkları çalışmaların gelişimi için tasarlanmış materyalleri sağlamak. Didaktik diziler veya sınıf senaryoları, ne demeyi tercih ederseniz edin.

Bugün öğretmenlerin çoğunluğunun bilimsel ve teknolojik bilgilerini güncellemesi gerekiyor ve biz de geleceğin öğretmenlik mezunlarının gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu dönüşümlerin ışığında onları oluşturan kurumların da değişmesi gerekiyor. Okul, akıllı ve barışçıl bir toplum olma yolunda en etkili kurum olmaya devam etmektedir. Onu dönüştürmeliyiz.