Müslüman dünyasının kalbi

Hasan

New member
Bir beşik Müslümanı olarak çocukluğumdan beri aklımda siyah bir örtüyle örtülü kübik taştan bir yapı hayali vardı. Adını ve önemini bilmiyordum ama onu sık sık kitap kapaklarında, seccadelerde, cami duvarlarında ve hepsinden önemlisi televizyonda binlerce ve binlerce insanın çarşaf giydiği sahnelerde görüyordum. aynı şekilde onu çevreledi. Zamanla dini bilgilerimde ilerledim ve böyle bir yerin adının bu olduğunu keşfettim. “Kâbe”ve şu adreste yer almaktadır: Mekke (Suudi Arabistan).

İslam'da hac Kabebuna denir “Hac”önemi bakımından benzersiz bir etkinliktir ve uluslararası öneme sahiptir. Hac, her yıl ay takvimi olarak nitelendirilen İslami takvimin son ayında gerçekleşir. Bu nedenle Gregoryen takvimine göre tarihler yıllık yaklaşık 10 gün dalgalanma göstermektedir ve bu yıl 14 Haziran – 19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecektir. Bu dönemde dünyanın her yerinden iki milyondan fazla insan genellikle Kabe'yi ziyaret ediyor.

“Hac” İslam'ın beş şartından biridir ve yerine getirilmesi, erkek veya kadın her Müslümanın hayatında en az bir kez yerine getirmesi gereken zorunlu bir emirdir. Ancak bu şartlı bir emirdir ve yalnızca yeterli mali kaynağa sahip olanlar, yolculuk için gerekli sağlık durumu olanlar ve seyahat için güvenli durumda olanlar için geçerlidir.

Dolayısıyla salgın zamanlarında tüm müminlere farz değildi. Hatta Suudi Arabistan'da zulüm gördükleri için bugün bile hac ibadetini yerine getiremeyen Müslüman akımlar var, örneğin Ahmediye Cemaati Müslümanları.

Ancak tüm Müslümanlar için ittifakla Kabe, en kutsal mekandır ve Tek Tanrı'ya ibadete adanan ilk evdir. Mekke, müminlerin günlük yaşamlarında önemli bir rol oynar ve her namaz sırasında İslam dünyasının birlik ve sürekli yönelimi olan Mekke'ye yönelilir.

Özellikle hac sırasındaki ritüeller, Allah'ın birliğinin sembolü olan Kabe'yi korumak amacıyla Hz. İbrahim, eşi Hacer ve oğlu İsmail'in kurbanlarına adanmıştır. Mekke'ye gidemeyen dindarlar, sembolik olarak bu yıl 17 Haziran'da Arjantin'de gerçekleşecek olan “Kurban Bayramı” adı verilen hac kutlamalarına bulundukları yerden katılıyor.

Bu yılki hac ziyaretinde kalabalıklar var. EFE

Kısacası hac, Müslümanlar için Yüce Varlığa olan bağlılıklarının sembolik bir ifadesidir. Tıpkı İbrahim peygamberin üç semavi dinin (Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam) gövdesi ve babası olarak kabul edilmesi gibi, Mekke de tüm insanlığın birlik mekânı olma işlevini yerine getirmektedir.

Bu nedenle, bu 2024 yılında Mekke'ye yapılan Hac ziyaretini Ortadoğu'da barış için özel bir dua ile kutluyoruz: savaşın sona ermesi ve tüm rehinelerin ailelerinin yanına dönmesi için. Masum insanların, özellikle de çocukların katledilmesi ve kanı, hem Yaradan'la hem de komşularımızla ilişkimizin ana kirliliğidir. Aynı şekilde Arjantin halkı olarak da umarım farklılıklarımızı aşabilir ve daha iyi bir geleceğe, daha iyi bir topluma barış ve uyum içinde hep birlikte “yolculuk” yapabiliriz. Amin

İmam Marwan Gill, bir İslam ilahiyatçısı ve Arjantin'deki Müslüman Ahmediye Cemaati'nin Başkanıdır.