Kurgu Asunta'dan bahsedebilir mi?

Hasan

New member
Suçu hakkında yazar mısınız? Asunta Basterra Porto12 yaşında bir kız çocuğu, ailesi tarafından öldürüldü? Prensip olarak iki kişi bunu yapabildi: Gazeteci Cruz Morcillokitabı kim yayınladı Asunta'nın suçu; ve İngilizler Mark Guscinyazar Asunta Yong Fang'ın öldürülmesi, bu hikayeye dahil olanların çoğuyla yapılan röportajlardan oluşan titiz bir çalışma. Ancak soru başka bir yöne işaret ediyor.

Yazar Boğa Suso İspanyol edebiyatında nadir görülen bir kuştur. 2003 Ulusal Anlatı Ödülü, Galiçya dilinde yazıyor ve genellikle insanları, bazen Avrupalı olmaktan çok Latin Amerikalı olan zorlu romanlardan oluşan bir külliyattan rahatsız ediyor. De Toro Compostela'da doğup büyüdü. Avukat Rosario Porto Ortega ile gazeteci Alfonso Basterra Camporro'nun evliliğinin komşusu. Haberin kanıtladığı gibi, kızın katillerinin komşusu.

Günler önce sosyal ağlarında diziyi değerlendirmişti Asunta davasıbu haftalarda sunulan yayın Akışı. “Bana mükemmel göründü -Benim notum-. Yaşadığım için görmek istedim çok zararlı bir psişik alanda kilitli kalan bir şehir bir yıldan fazla süredir bu suçtan hâlâ 'etkileniyor'. Etkilendi.”

Galiçya'nın başkenti olmasına rağmen Compostela hala bir şekilde bir kasaba. Taştan yapılmış büyük bir tanesi, Camino de Santiago'yu bitirdikten sonra bastonlarıyla gelen turistlerin tıka basa doldurduğu bir yer. Üniversite öğrencilerinin okul döneminde sokaklarını doldurduğu, yazın ise boşalttığı sezonluk bir kasaba. Bir katille tanışmanın çok kolay olduğu bir kasaba. Ya da iki.

Asunta Basterra Asunta davası dizisinde

“Ben de diziyi izlemek istedim – Suso de Toro şöyle devam ediyor – etkilenen diğer birçok insanla aynı nedenden dolayı: ne olduğunu öğrenmek için ve her şeyden önce anlayın. “İnsanların bizi neyin etkilediğini anlaması gerekiyor.”

Yazmak imkansız

Yazar bunu itiraf ediyor bir ara kitap yazmayı düşündü. “Tam olarak anlamak. Biz yazarların bildiği yol budur, yazmak. Ama bu imkansız“Çok yakın, görmek için belli bir mesafeye ihtiyacın var” diye ekliyor.

Ayrıca Compostela'da doğdu. Inma Lopez Silva, yazar, araştırmacı ve tiyatro eleştirmeni. Asunta ve ailesiyle aynı sokaklarda yürüyen o, o kitabı yeni yazdım: başlıklı Neden Asunta Eylül ayında kitapçılarda olacak. Facebook'ta “Uzun bir çalışma ve düşünme süresinden, üzüntüden, onun hakkında rüyalar gördükten, binlerce şeyi hatırladıktan sonra…” diye açıkladı.

López Silva kitabına açıklık getirdi değil gerçek suç. “Bu tam olarak kurgu değil. Bu bir tarih. O talihsiz kızın başına gelenler bir sürü soru insanlık durumunun yalnızca katili ya da katilleri değil, öncesini ve sonrasını da etkileyen en korkunç ve şok edici yönünden yanıtlanan bu sorular, bazı şeyleri bilmeye duyduğumuz hastalıklı ihtiyaçbaşkalarını yargılayın ve ne olmadığımıza dair bir imaj verin” dedi.

Alfonso Basterra ve Rosario Porto, Asunta'nın ebeveynleri.  Fotoğraf: “EFE”
Alfonso Basterra ve Rosario Porto, Asunta'nın ebeveynleri. Fotoğraf: “EFE”

Asunta suçu hakkında yazabilir misiniz? Kelimeleri bulabilir misin? Mesafe mi gerekli yoksa empati mi gerekli? Böyle istikrarsız bir cinayetin kesin özelliği, cevapların her zaman eksik olmasıdır.