İtalya'nın Kurtuluş Günü, Bella Ciao'nun partizanları ve Einaudi'nin paltosu

Hasan

New member
İtalya'da “Kurtuluş Günü”nü kutluyoruz çünkü 25 Nisan 1945'te Nazizm'den, faşizmden kurtularak Cumhuriyetin doğuşuna vesile olduk.

O zamanlar İtalya Savaşla yok edilen bir ülkeydi Nüfusun çoğunluğunun aşırı sefalet içinde yaşadığı bir yer.

Ailem Milano bölgesindeki “Partizan Cephesi”nde savaştılar ve savaştan sonra her ikisi de savaşlarından dolayı ödüllendirildi.

“Bella Ciao” şarkısının ölümsüzleştirdiği İtalyan partizanların mücadelesi, Cumhuriyetin ilanı ve doğumundan sonra bir plebisitin ardından izin verdi. 2 Haziran 1946'ydı. Gerçekten özgür bir ulustuk ama muazzam bir yoksulluğa sahiptik..

1955 yılında doğduğumda Savaşın ve faşizmin bıraktığı yoksulluk hâlâ devam ediyordu. Öyle ki, annemle babamın işleri olmasına ve babaannemin emekliliğine katkıda bulunmasına rağmen geçimimizi sağlayamıyorduk. Bazı günler aç kaldık. Bazen zengin bir Protestan ailenin yanında hizmetçi olarak çalışan teyzemizin bize yiyecek bağışlaması sayesinde öğünlerimizi tamamlıyorduk. Bu, savaş sonrası ilk yıllarda milyonlarca İtalyan için hayattı.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Savunma Bakanı Crosetto, Roma'daki Vatan Sunağı önünde düzenlenen Kurtuluş Günü'nün merkezi etkinliğinde.

O zamanlar İtalya, az sayıda doğal kaynağa sahip, fakir bir ulustu ama ailemin neslinin fedakarlıkları sayesinde yükselmeye başladı. İtalya ancak 1960'ların ortasında çeşitli faktörlerden dolayı yıkıntılardan ayağa kalkmaya başladı.

Her şeyden önce İtalyan halkının çalışma çabası ve yaratıcılığı. Ama aynı zamanda kemer sıkma içinde yaşamanın örneğini oluşturan bir siyasi sınıfın ahlakı, ahlakı ve çabaları için.

Cumhurbaşkanımızın görüntülerini hatırlıyorum. büyük Luigi Einaudi. Sadece bir ceketi vardı. Ama bir gün çeşitlilik göstermek için onu bir tarafa, diğer tarafa diğer tarafa koyacaktı. Onu büyük bir onurla giydi.

İtalya bana beyin yıkama ve çalışma kültürü olmadan üst düzey bir eğitim verdi.

İtalya, ancak 15 yıl süren II. Dünya Savaşı'nın trajedisi ve yıkımından sonra dünya ekonomik gücü olarak ortaya çıktı ve hatta Yediler Grubu'na girdi.

Partizan derneği bugün Roma'da yürüyor.
Partizan derneği bugün Roma'da yürüyor.

Herkesin işbirliği ve çabasıyla inşa edilmiş, mensubu olmaktan son derece gurur duyduğum bir millettir. Ama bu tarihi kutlarken Bunu üzüntüyle ve artık var olmayan bir geçmişin anılarıyla yapıyorum İtalya'nın bugün yaşadığı ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle. Ama bu başka bir hikaye.

Guido Gazzoli İtalyan gazetesi Il Sussidiario'ya katkıda bulunuyor