Hindistan Demiryolları UTS uygulamasını kullanarak çevrimiçi tren bileti rezervasyonu nasıl yapılır: Adım adım kılavuz

bencede

New member
Günümüzün dijital çağında, Hindistan Demiryolları gelişmiş bir Rezervasyonsuz Biletleme Sistemi (UTS) uygulamasını kullanıma sunarak oyununu hızlandırdı. Bu yenilik, yolcuların parmak uçlarına kolaylık getirerek tren bileti rezervasyonlarını kolaylıkla ve esneklikle yapmalarına olanak tanıyor.

UTS Uygulamasına Başlarken

Bu kullanışlı hizmete ulaşmanın ilk adımı UTS uygulamasını App Store veya Google Play Store'dan indirmektir. Kurulumun ardından kullanıcıların cep telefonu numarası, isim, şifre, cinsiyet ve doğum tarihi gibi temel bilgileri sağlayarak bir hesap oluşturmaları gerekiyor. Başarılı kayıttan sonra, kullanıcıya sıfır bakiyeli bir R-Cüzdanla birlikte oturum açma kimlik bilgilerini içeren bir SMS gönderilir.

Ayrıca şunu okuyun: Gmail yeni bir abonelik yönetimi özelliği getirecek: Nedir ve nasıl çalışır – Ayrıntılar

Uygulamanın ana ekranında 'QR Rezervasyonu', 'Hızlı Rezervasyon', 'Platform Bileti' ve daha fazlası gibi çeşitli seçenekler görüntülenir. Bilet rezervasyonu için kullanıcılar, iki mod arasında seçim yapabilecekleri 'Normal Rezervasyon' sekmesine gitmelidir: 'Kitap ve Seyahat (Kağıtsız)' ve 'Kitap ve Baskı (Kağıtlı)'.

Biletinizi Ayırın

Kağıtsız bir işlem için kullanıcıların mobil cihazlarının GPS'ini etkinleştirmesi gerekir. Ancak kağıt modunu tercih ederseniz GPS aktivasyonuna gerek yoktur. Seçilen mod ne olursa olsun, rezervasyon süreci basit kalır. Kullanıcılar kalkış ve varış istasyonlarını girerek ödeme sayfasına ilerlemek için 'Ücret Al'a tıklarlar. Alternatif olarak, 'Sonraki Trenler' seçeneğinin seçilmesi, seçilen varış noktasına giden bir sonraki mevcut trenler hakkında bilgi sağlar.

Ayrıca şunu okuyun: Google Cüzdan, 'Bağlantılı Geçişler' ayarını sunuyor: Nedir ve yeni özellik nasıl kullanılır?

Ödeme süreci esneklik sunarak kullanıcıların R Cüzdan ile banka kartı, UPI, İnternet bankacılığı veya kredi kartı gibi çeşitli çevrimiçi ödeme yöntemleri arasında seçim yapmasına olanak tanıyor. Ödeme tamamlandıktan sonra anında kağıtsız bir bilet oluşturulurken, kağıt modlu biletler tren istasyonlarındaki özel UTS kiosklarından veya rezervasyon gişelerinden alınabiliyor.

Kullanıcı deneyimi

Mumbai Yerel tren yolculuğu yapan Sumeet Shukla, UTS uygulamasıyla ilgili olumlu deneyimini paylaşıyor: “UTS uygulamasını iki yılı aşkın süredir kullanıyorum. Bu bileti çevrimdışı olarak rezerve etmek eskiden yaklaşık 15-20 dakika sürüyordu, ancak artık 5 saniye bile sürmüyor. Hayatımı o kadar kolaylaştırdı ki çoğu zaman cüzdanımı evde bırakıyorum. İhtiyacım olan her şey telefonumda: tren bileti, kimlikler, çevrimiçi ödeme uygulamaları ve daha fazlası.”

Bir şey daha! Artık WhatsApp Kanallarındayız! Bizi orada takip edin, böylece teknoloji dünyasından hiçbir güncellemeyi kaçırmazsınız. ‎HT Tech kanalını WhatsApp üzerinden takip etmek için buraya tıklayarak hemen katılın!