Geçmiş ve gelecek İnsan Sermayesi Bakanlığı'nda kesişiyor

Hasan

New member
Yönetmenlerin -belki de senaryonun zayıflığını gizlemek için- filmlerinde olduğu gibi, hikayeyi kronolojik olarak anlatmaktan vazgeçerler ve farklı zamanlarda meydana gelen sahneleri karıştırarak, bunlara sahip olmayan bir olay örgüsüne karmaşıklık ve kalınlık kazandırmak için İnsan Sermayesi Bakanlığı, kurulduğu günden bu yana işin içindeydi. geçmişle şimdiki zamanın sürekli kesişmesi.

Aralık ayında Sandra Pettovello, Javier Milei'nin emriyle kendi sorumluluğu altında bir araya geldi. Bir araya getirildiğinde anlaşılmaz hale gelen konuları olan bir bakanlık. Bakanın elinde Devletin bugün sahip olduğu tüm kaynaklar bulunmaktadır. sosyal krizi yönetmek Başkan'ın seçim kampanyası sırasında ve görevdeki ilk aylarında defalarca söylediği gibi, bunlar şunu yarattı: Hükümet tarafından uygulanan mali ayarlama ve fiyat düzeltme tedbirleri. Başka bir deyişle Pettovello'nun öncelikli sorumluluğu, Luis Caputo'nun son aylarda aldığı önlemlerin yol açtığı acıyı dindirmek. Yani saf hediye.

Ancak geçmiş akıp gidiyor bu problemde birkaç çatlak var.

Biri elbette ki Milei'nin kendi argümanı: Caputo, miras felaketini düzeltmek için harekete geçer.

Geçmişe giden diğer yol ise Pettovello'nun seçtiği yol. neredeyse haftalık bir şikayet gündemi oluşturduğunda Alberto Fernández hükümeti döneminde sosyal yardım fonlarının sosyal kuruluşlara nasıl dağıtıldığı hakkında. Son birkaç günün haberleri gösterdi bir kanıt ve belge şelalesi Bu kuruluşlardan birçoğunun, özellikle de Polo Obrero'nun, Hükümetten aldıkları astronomik rakamların bir kısmını haklı çıkarmak için düzensiz mekanizmalar sosyal çevreleme amaçlıydı ve bunlar Siyasi bir yapının finansmanına yönlendirildi veya yalnızca kişisel çıkar için. İlk adli soruşturmalarda her şey ortaya çıktı: Devletten para alan, olmayan kantinler, alabalık faturalı enerji santralleri ve hayalet kooperatifler.

Juan Grabois sınanmış kamerayı şimdiki zamana döndür Ne zaman Hükümetin 5.000 tondan fazla gıdayı yasakladığını kınadı ayarlamanın sonuçlarından zarar gören insanlara dağıtmak yerine iki depozito halinde.

Pettovello aynı zamanda yönetimini bir yönetime çevirerek odak noktasının bugüne dönmesini sağlayacak bir şey yaptı. kendisinin atadığı istifa eden ve görevden alınan yetkililerin bir listesi. Fırtınadan en çok Çalışma, Eğitim ve sosyal yardım dağıtımına ayrılan alanlar etkilendi.

Son örnek bu hafta yaşandı. Bakan, Çocuklar, Ergenler ve Aile Bakanı Pablo de la Torre'yi kovduğunda. O, resmi olarak şunu yapan kişiydi: ülkedeki en korunmasız ailelere gıda dağıtımına adanmalı ve Grabois'in şikayetine göre bunu günümüzün aciliyetinin gerektirdiği verimlilik ve hızda yapmamıştı.

Ancak Pettovello şunu savunuyor: De la Torre'nin ayrılışının ana nedeni bu değildi. Bakan, bu hafta yaptığı bazı ihtiyatlı diyaloglarda, ekipmanını toplayan Bakanlık çalışanlarının kanıtları ve ifadelerine dayanarak şüphelendiği için onu kovduğunu ileri sürdü. İdari çalışanlar ve memurlar için çeşitli sözleşmeleri düzensiz bir şekilde yönetti İber-Amerikan Devletleri Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (OEI) tarafından bu portföyle uzun süredir yaptığı bir anlaşmanın bedeli ödendi.

Edinilen bilgiye göre bakana en yakın ekipte dolaşıyorBu sözleşmeler aracılığıyla maaş alan kişilerin bir kısmı maaşlarının bir kısmını bir bakanlık yetkilisine iade etti, o da karşılığında Bir kutuyu beslemek için farklı mağaralardan dolar aldım bu De la Torre'nin yönettiği bölgeye gidiyordu.

Bu bilgi, Pettovello'nun Yolsuzlukla Mücadele Bürosu'na sunduğu şikayetin bir parçasıdır ve ceza davası ilerledikçe Haber Bakanlığı'nın elinde kalacaktır.