Emziren domuz ve asla sönmeyen alevler

Hasan

New member
Yan masada bir tabak süt domuzu servis eden adamın bağlantı çubuğu altın gibi parlıyor. Beyefendinin sonunda masamıza eğilmesini ve kilidin altın gibi parlamadığını doğrulamak için ev şarabını dökmesini beklemek zorundayız. Altın. Ve kazındığı yerde restoranın adı var. neredeyse 50 yıldır çalışıyor: Yağma.

“Dünyanın en eski restoranında hizmet vermek benim için gurur kaynağı”
Javier Sánchez Alvarez kravatını uzatırken kendini tanıtıyor ve denemeyi öneriyor. İber meşe palamudu ile beslenen jambon ve saf koyun peyniri.

Nitekim Guinness Rekorlar Kitabı'na göre Madrid'de Cuchilleros Caddesi 17 numarada bulunan bu restoran Dünyanın en eskisidir. Cephesi Plaza Mayor'un merdivenlerinden birinden görülebilmektedir. 1725'ten kalma bu taş ve ahşap meyhanede oturup yemek yiyebilmek için iki ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Tabii cadı saatinde, tam da rezervasyonun sona erdiği anda oradan geçmezseniz.

“Buraya gel”, tünel şeklindeki dar bir merdivenle bizi yeraltına götürecek kravatlı adamı davet ediyor. Masa, daha da dar olan başka bir merdivenin önünde yer almaktadır. Yüzlerce küflü şişenin bulunduğu, 1590'dan kalma bir mahzen.

1590'dan itibaren. Bodrumdaki kiler.

“Yanlış anlaşılmasın, bu şarapların çoğu hâlâ içilebilir.”, beyefendiye yakında bize yan masada çıtırdayan domuz gibi kızarmış bir süt domuzu servis edeceğine dair güvence veriyor. Lokmalar arasında, altın düğününü kutlamak için büyük bir parti düzenlemeyi planladığını size söyleyecektir: “Eşimden bir süre önce ayrıldım ama çok şükür ki geriye başka bir büyük aşkım kaldı ki bu benim işim.”

Dünyanın bu koruyan köşesine nasıl aşık olmazsınız? 300 yıldır yanan ocağının alevi? Şimdiye kadar hiç kimse onu kapatmayı başaramadı. Ne iki dünya savaşı, ne uzun iç savaş, ne de salgın.

Segovian emziren domuz.  Fırında neredeyse üç saat bekletildikten sonra kaşıkla kesilir.
Segovian emziren domuz. Fırında neredeyse üç saat bekletildikten sonra kaşıkla kesilir.

“Karantina sırasında onu açık tutmayı başardık çünkü fırın kilden yapılmış ve ısı kaybetmez.” Akşam yemeğinin sonunda bizi kendisiyle buluşmaya davet edecek olan kravatlı adam bunu açıklıyor. Daha sonra ulaşmak için bin bir tane alçak tavanlı köşe ve çatlaktan geçmek zorunda kalacağız. “taç mücevheri”Vicente'nin dediği gibi elinde kürekle 18. yüzyıl çinileriyle süslü sobanın önünde duruyor. Kusursuz beyaz bir “dokunuş” (ikonik uzun şef şapkası) ile tepside kızarmış süt domuzu ile bir fotoğraf için poz verecek. “Günde 70 kazanıyorum”, daha da büyüyor. Her yemeğin fiyatı 29,80 Euro. Bu çok fazla? Bağlı olmak.

Plaza Mayor'dan.  Aşağıda, Chuchilleros'ta 17 numarada Botín var.
Plaza Mayor'dan. Aşağıda, Chuchilleros'ta 17 numarada Botín var.

İnsan gözlerini kapatıp meşe ağacının çıtırtısını dinlese Büyük Goya'yı Maja'sını boyamadan önce mutfakta bulaşık yıkayan bir genç olarak hayal edin, her şey küçük görünüyor. Altın tokalı beyefendinin Botín'de garson olarak çalışmaya başladığı yıllar ne kadar azdı, çok azdı. “13 yaşımdayken başladım ve tek endişem sakalımın büyüyerek 14 yaşında gibi görünmesiydi, yani çalışmak için izin verilen minimum yaş sınırıydı.” Üzerinde altmış yıl kalmış bir bedene hapsolmuş o çocuğun tutkusuyla muhallebiyi servis ederken güvenecektir.