Dysnomia, her günün unutkanlığı

Hasan

New member
Her unutkanlık aynı anlama gelmez, ama bazıları sosyal açıdan çirkin. Eskiden üç dört özel ismi arka arkaya unutmak beni korkuturdu. Ben inceledim, Alzheimer değil, stres. Sağlık açısından bir teselli diyelim, ama toplantılarda berbat görünüyordum. Her şeyden önce doğru zamanda doğru ismi söylemenin başarı olduğu toplantılarda. Sosyal bir toplantıdayım ve popüler bir yazarın kitabını söylemek istiyorum, bulamıyorum ve sanki oynuyormuşum gibi görünüyor Mimic ile söyleyin.

Çünkü ayrıca disnominin bir de özelliği var. Domino etkisi. Önce hatırlamak istediğimiz ismin üzerine düşüyor, sonra doymak bilmez bir leke gibi söylemek istediğimiz her şeye yayılıyor. “İrlandalı bir yazar… Onu seviyorum ama sadece ilk iki kitabını okudum. Adı neydi? Ah, bundan nefret ediyorum, kitapların adlarını da hatırlayamıyorum. Yoksa İrlandalı değil miydi? İrlandalı olan diğeri, yetimhanedeki. Yetimhane kitabını yapan ve ardından çok acıklı bir film yapan kişi, gerçekten çok acıklı. Edna Ferber, hayır. Edna Ferber Teksaslıydı, hatırlıyorum çünkü Houston'a gittiğimde okumak için onun bir kitabını satın almıştım, o eski kitaplardan birini ve ben de hiç okumadım. Shakespeare hakkında yazdığını söylediğim, Shakespeare hakkında kurgulanmış bir şey.” Etrafımdaki insanlar sıkılana kadar isim atmaya başlıyorlar. Sonunda şu ifadeyle havluyu attı: “Google'da adını aratacak bir yolumuzun olmaması ne kadar yazık.”

Google'ın birkaç yıldır harika olan bir başka şarkısı daha: Adını, kimin söylediğini ve ne zaman söylediğini unuttuğunuz şarkı. Bu yüzden, cep telefonuna şarkı söylüyorsun Böylece Google şarkının ne olduğunu bulabilir. Gülünç görünmesinin yanı sıra, bunun sadece bir program olduğunu ve şu şekilde yorumlanabileceğini hatırlatmak isterim: Yüksek sesle “Hayatta kalacağım” şarkısını söylerken “Küçük yıldız neredesin?” Gloria Gaynor'un yazısı.

İşte olay şu: Bugün Google, onlarca yıl önce olduğu gibi. hesap makinesi. Benim zamanımın tüm ebeveynleri çocuklarına şunu söylüyordu: “Hesap makinesini çok fazla kullanırsanız, artık kendi başınıza zihinsel hesaplamalar yapamazsınız.” Ve insan şunu merak etti: O halde neden onu icat ettiler? Hesap makinesi varken neden 317'yi 12'ye bölüp kafamı kırmak zorundayım? Makineler bize yardım etmek için orada değil mi?

İyi; Bu deyişin ne kadar mantıklı olduğunu bilmiyorum ama bugün kendimi zaman kazanmak için hesap makinesini açarken buldum, örneğin 12 x 9'u çarpmak için. Çok ciddi olan kızım bir gün bana şunu söyledi: Öldüğümde, Facebook veya Instagram uygulamalarımı kapatmadan önce, hesap makinesinin geçmişini silecektim ki, kimse benim tek başıma çift haneli hesaplamalar yapamadığımı fark etmesin.

Bu cihazlarla hafızaya iyi mi kötü mü yapıyoruz bilmiyorum: hesap makinesi, Google. Bir yandan onlara danışarak zamandan ve büyük bir acıdan tasarruf ediyoruz, diğer yandan 9'lu masanın önünde boş kalıyoruz. Bana geleceğin sayılar, isimler veya şarkılarla şaşkına dönmüş bir insanlık olup olmayacağını sordu.