Düzenleme kışkırtıcı

Hasan

New member
Kardeşlerim, onlara benim için unutulmaz görünen bir şiir ya da bir sayfa okumak için onları evlerinin koridorunda pusuya düşürdüğüm ergenlik zamanlarını hatırlıyorlar. “Bunu dinle…!” ve iki veya üç dakikalık ortak bir okuma oturumu başladı. Sana bu coşkuyu bulaştırmamış olabilirim ama sesli kitapların onlarca yıl ilerisindeydik ve bugün zaman zaman bu yazarlardan birinden alıntı yapıyorlar.

Sınır ayrımı olmaksızın, yeni okuyucular yetiştirme stratejileri Bunlar eğitim ve yayıncılık ekosistemlerinin sürekli endişe kaynağıdır. “Okuyanlar Yirmi aşk şiiri ve umutsuz bir şarkı daha fazlasını fethetmek. İstatistiksel olarak kanıtlanmıştır,” diyor direktörü Paco Ignacio Taibo II. Ekonomik Kültür Fonu, kaç genç karşımıza çıkıyor.

2019'dan bu yana FCE'yi yöneten ve kısa süre önce Madrid'e gelen Taibo, memnun etme ve baştan çıkarmanın onları geceleri ayakta tutan neredeyse tek şey olduğu bir çağda, okullarda başlatılan bu açıklamanın birçok kişiyi Neruda'nın kitabını almaya ikna ettiğini söylüyor: Meksikalı yayın grubunun 90. yılını kutlamak için.

FCE “sağlığın tadını çıkarıyor” ve kendisini “popüler bir marka” olarak tanımlamaya devam ediyor bu vesileyle vurguladı. “Bana İspanya'da bir kitabın fiyatının 16 avro ya da 22 avro olması arasında pek bir fark olmadığını söylüyorlar. Öte yandan bizim 6 ya da 7 avroluk (yaklaşık 7.000 dolar) çok ucuz koleksiyonlarımız ve çok iyi kitaplarımız var, çünkü Latin Amerika'da fiyatın çok etkisi var.”

Büyük baskılar, erişilebilir kitaplar ve kışkırtıcı koleksiyonlar: Bu tripod, (Arjantin'deki yan kuruluşu 1945'te açılan) yayınevinin en iyi geleneğini yansıtıyor, ancak Taibo onların da bunu denediğini söylemekten heyecan duyuyor onu yeniliyorlar, daha önce yayınlamadıkları polisiye ve çizgi roman türlerini yayınlıyorlar.

Paco Ignacio Taibo, Ekonomik Kültür Fonu'nun yeni polis koleksiyonundaki başlıklardan biri olan “Bağdat Noir”ı sunuyor.

Mexico City'deki 160 okuma kulübünün deneyimi şunu gösteriyor: Özellikle iki grupta büyüyebilirsiniz: gençler ve yaşlı yetişkinler. İlkini kışkırtmak (“bunu yapmazsan seni dinlemezler bile”) ve ikincisini bilgilendirmek (“çok fazla boş zamanları var ama onlara bir kitaptan birini seçebilecekleri araçları vermelisin” diğeri”) iletişim kurmanın asil yollarıdır.

Quevedo'nun soneleri hakkında konuşmak için sadece Lovecraft okuyan oğlanlardan oluşan bir kulübe gittim. Okuma tabanını genişletmenin yolu budur,” diye konuşuyor yazar, toplantıdan sonra en azından Altın Çağ'ı bir an için görmüş olacaklarına ikna olmuş durumda. Neden biz de yapmıyoruz? Unutulmaz sonlar için bu: “…kül olacaklar ama anlam kazanacaklar,/ toz olacaklar ama aşkta toz olacaklar.”