Diane Lane'e aşk mektubu

Hasan

New member
Sevgili Diane Lane: Sizinle 1984 yılında Boedo'da artık var olmayan bir sinemada tanıştım. Siyah etekle birleştirilmiş kırmızı elbisenizle çok zarif ve şehvetli olan siz, çılgın bir seyircinin önünde şarkı söylediniz (ya da şarkı söylüyormuş gibi yaptınız, bugün ne önemi var). 19 yaşındaydın. Çok güzeldin, etkileyiciydin. Sen parladın. Ta ki saçsız, sırtı kaygan bir adamın liderliğindeki bir motosiklet çetesi ortaya çıkıp performansınızın ortasında sizi kaçırıp hayali bir şehrin cehennem gibi bir mahallesine götürene kadar.

Filmin adı “Ateş Sokakları”ydı. Tutumlu bir iri adam (Michael Paré) sizi bisikletçilerin ininden kurtardı ve ardından göğüs göğüse bir düelloda kaygan sakalını (Willem Dafoe) yendi, ardından sizi sahneye geri aşık ve yalnız bırakıp bıraktı.

Ateş Sokakları'ndaki Diane Lane, 1984 yapımı film.

Film ticari bir başarısızlıktı yönetmen büyük Walter Hill bunu bir aksiyon ve aşk üçlemesinin ilk bölümü olarak hayal etse de unutuldu. İlk başrolünüzdeki bu ilk başarısızlık Diane, kariyerinize erken damga vurmuş olabilir. Vikipedi girişiniz bunu doğruluyor: “gizli ama istikrarlı bir şekilde” çalışmaya devam ettiğinizi söylüyor. Seni gözden kaybettim ve itiraf etmeliyim ki, senin takdirine bağlı olarak (ki bu benim için mesafeydi, asla unutmam), yükselen diğer yıldızların gözlerimi kamaştırmasına izin verdim. Kim Basinger, Sharon Stone, Nicole Kidman, kadınlar böyle sever.

Zaten bildiğin bir şeyi sana söylemeyeceğim: geçmişinin çok uzun sürdüğünü, ne mutlu ki yıllar boyunca ameliyat, botoks ya da altın iplik takmadan geçmesine izin verdin (maske olmak istemedin) ve Süpermen'in üvey annesini oynamanız teklif edildi (ve kabul edildiniz), oysa sizin konumunuzdaki herhangi biri ona kız arkadaş rolü teklif edilmediği için rahatsız olurdu.

Diane Lane, Demi Moore, Naomi Watts ve Chloe Sevigny, Feud: Capote vs. filminin yıldızları.  Kuğular.  Fotoğraf: AFP.
Diane Lane, Demi Moore, Naomi Watts ve Chloe Sevigny, Feud: Capote vs.'nin yıldızları. Kuğular. Fotoğraf: AFP.

Bugün, 59 yaşında, olgunluğunuzun dingin güzelliğine, gençliğinizde sahip olup olmadığınızı bilmediğim bir çekiciliğe, ifade gücüne ve zarafete aşık oluyorsunuz. Yakın çekiminiz, dikişli gülümsemelerinizden biri her sahneyi kurtarır.

Sanırım yakın zamanda prömiyeri yapılan “Succession”ın çıkış versiyonu olan “Quite a Man” (Netflix) dizisini sırf siz oradasınız diye izledim. Ve Naomi Watts'tan Demi Moore'a kadar herkesin yer aldığı ve şiddetle tavsiye edilen “Feud: Capote vs The Swans” (Disney +) filminde tüm dikkatleri üzerinize çekiyorsunuz. Biraz kötü niyetli ve erkek yiyen New York sosyetesi Slim Keith karakterine MILF havası kattınız.

Oldukça Bir Adam'daki Diane Lane.
Oldukça Bir Adam'daki Diane Lane.

“Ateş Sokakları”nın kırk yaşına basması sadece beni ilgilendiren bir yıl dönümü ve bu senin sayende Diane. Michael Paré'nin hayatına ne olduğunu öğrenmek için Google'a başvurmam gerekti (hiçbir zaman Hollywood'un süper gönül yarası olmadı ama mücadele etmeye devam ediyor). Willem Dafoe artık kurnaz değil ama ister “Müfreze”deki iyi çavuş, ister “Zavallı Yaratıklar”daki çılgın bilim adamı olsun, kendisine verilen her rolü onurlandırmaya devam ediyor.

Ben geçici aşklarımdan utanarak sana döndüm. 1984'te Boedo'da artık var olmayan bir sinemanın ekranında şarkı söylediğinizi (ya da şarkı söylettirdiğinizi) gördüğümde olduğu gibi ayaklarınıza teslim oldum.