Aşk mektupları, hepsi saçma mı?

Hasan

New member
Bugünlerde aşk mektubu yazan var mı? Bir numaralı kaynağım olan Ada'ya Z kuşağının ne yaptığını soruyorum ve o da evet cevabını veriyor ama Yalnızca e-postayla veya kağıt üzerinde sevimsiz olabilirsiniz., asla WhatsApp sohbeti veya ağları aracılığıyla. Bana, e-postanın yirmi yaşındakilerin muhakeme engellerini azaltmalarına ve abartıyı serbest bırakmalarına izin vermelerine yetecek kadar eski ve tuhaf olduğunu açıkladı. Ölümün ötesindeki sürekli bir sevginin ifade edildiği diğer her türlü yol, alay konusu olma ve gölgelenme riskini taşır. Sanırım e-postayla gölgelenme Sana bakamadıkları için daha az acı verir.

Bir aşk hikayesini anlatmak her zaman zordur; basmakalıp sözlerle bu kadar karmaşık bir konu olamaz. Bu konuyla ilgili bir kitap üzerinde çalıştığım için, sevginin “iletişimi” ile günümüz insanının başına neler geldiğini araştırmaya başladım. Ada'nın cevabı hoşuma gitti: Genel olarak kristal kuşağının, korkularını ve tutkularını anlatabilecekleri özel günlükler olmadan ve yazışmalar olmadan hayatlarını sürdürdüğü düşünülüyor. Aşkın onlar için bile yazıya geçirilmenin cazibesine direnemediğini bilmek hoşuma gidiyor.

Fernando Pessoa'nın bir dizesi “Bütün aşk mektupları gülünçtür” diyor. Haklı olduğunuzu kanıtlamak için ünlü sanatçıların bazı derlemelerine bakmanız yeterli. Frida Kahlo'nun Diego Rivera'ya yazdığı mektuplar Özellikle ataerkil romantik aşkı çoktan gömmüş olanlar için bazen dayanılmaz olan metaforlar ve övgülerle dolu. Bu yüzden belki de en sevdiğim, bacağının kesildiği ameliyata gireceği hastaneden ona veda mektubu olarak yazdığı mektup. “Sana acımak niyetinde değilim, seni benden kurtardığımı, hadi, seni benden ayırdığımı, mutlu ol ve beni asla aramadığını söylemek için yazıyorum. Senden bir daha haber almak ya da benden bilmeni istemiyorum, eğer ölmeden önce zevk almak istediğim bir şey varsa o da senin o korkunç piç yüzünü bir daha bahçemde dolaşırken görmemektir. Hepsi bu, artık sakince gidip huzur içinde mocha alabilirim. Onu çılgınca seven Frida'sına veda ediyor.” Bu benim için Kendi çelişkisini anlamak için dekorasyona ihtiyaç duymayan çok gerçek bir aşk.

Diğer uçta ise James Joyce gibi sevdiği Nora Barnacle'a hitap ederken şaşırtıcı derecede kaba davranan yazarlar var. Önceki gece yatakta yaptıkları her şey kaydediliyor hafifletmek için metaforlar olmadan, ardından önceki aşıkların performansıyla ilgili sorular, Joyce'un yazdığı noktaya kadar: “Tanrım, bu benim gururlu mavi gözlü kraliçeme nasıl bir dille hitap ediyor?” Acımasız ve aşağılayıcı sorularıma cevap vermeyi reddedecek misin? Sana böyle yazarak birçok şeyi riske attığımı biliyorum ama eğer beni seviyorsan arzudan kör olduğumu ve bana cevap vermen gerektiğini anlayacaksın. Her ne kadar “aşk mektupları” olarak derlenmiş olsa da, İrlandalı yazarın bugünkü bu mektupları gerçekte daha çok “seks mesajlaşması” olarak nitelendirilecek sanırım. Joyce'un yanında, Herkesin 50 rengini soldururlar.