Ameliyathane önlüğünde yazı yazmak

Hasan

New member
Kendini ifşa etmek, yazmaya yeni başlayanların en yaygın korkularından biridir. Genellikle ifşa etmek fiilini şuna atıfta bulunmak için kullanırlar: kendilerine ait bir şeyin ortaya çıkmasından korkmakbelki de samimi olan görünür olmaya devam ediyor. Bunun şerefine, genellikle metinlerde en canavarca olayları veya tanınabilecek aile üyelerine yapılan göndermeleri saklı tutarlar; bu da genellikle karakterlerin her zaman ahlak dışı, belki de distopik hikayelerden, bilim kurgudan veya “icat edilmiş” gerçekçilikten güvenli bir mesafede bulunmasıyla sonuçlanır. “, “benimle hiçbir ilgisi olmayan şeyler” ifadesinin herhangi bir versiyonu. Sanırım tüm distopyaların ya da bilimkurgu hikayelerinin yazımdaki bu özenin sonucu olduğunu söylemiyorum, aksine güvende kalma yanılsamasına kendilerini teslim edebildiklerini söylemeye gerek yok.

Kitapta Ray Bradbury'nin kendisi Zen yazma sanatında, “Bir yazarın ilk görevi taşkınlıktır: ateşler ve patlamalardan oluşan bir yaratık olmak” ve “temelde tüm iyi öyküler tek türdendir: kendine ait bir hakikate sahip bir birey tarafından yazılan öykü.” ”.

Bence ilk sorun, en basit tanımı “bir şeyi görülebilecek şekilde sunmak” olan açığa çıkarmak fiilindedir, ancak edebiyat yazmak hiçbir zaman bir şeyi kasıtlı olarak koyma eyleminin aşırı tonuyla değil, açığa vurmaktan ibaret değildir. görünümde bulunmaktadır. Bu asla yazmak ya da saklanmak değildir; belki de etimolojik akrabası ekmektir. Saklayanların hesaba katmadığı şey ise kelimelerin hain doğasıameliyathaneye giderken kullanılan önlüklere benziyorlar: Örtündüğünü sanırken kuyruğun havada yürüdüğün ortaya çıkıyor. Yani görünür olanın mutlaka yazarın varsaydığı yerde olması gerekmez. Eğer durum böyle olsaydı, kelimelere hakim olduğumuzu ve durumun böyle olmadığını yazan bizden daha iyi kimsenin olmadığını düşünebilirdik.

Yazmak ameliyathane önlüğünde yürümektir. Bakışın nereden geldiğini bilmek değil, çünkü yazarken sadece söylemek istediklerimi söylemiyorum, aynı zamanda benim metin oluşturma tarzımı, sahip olduğum ve okumadığım okumaları, tarihsel ve sosyokültürel tespitler, yaşanılan coğrafya.

Bir metin aynı zamanda görmezden geldiğini de ortaya çıkarır ve bundan daha rahatsız edici bir şey yoktur. Hesapsızca “yatak odası” yerine “parça” kullanmak veya “yaklaşık” yerine “etrafında” kullanmak gibi bariz şeylerden bahsetmiyorum, ancak bunlar gösterge olabileceği gibi, “gibi mesleki ahlaksızlıkların dolgusu veya izleri de olabilir” gerçekten”, “yeterince” veya “denemek” fiilinin psikanalistler tarafından kötüye kullanılması. Cehaletten bahsediyorum. Mesela ben bu konu hakkında yazıyorum ama belki bazı yazarlar bu konuya değinmiştir ve ben alıntı bile yapmıyorum; Bu cehalet, ben farkına varmadan bornozumdaki boşluktan görülebiliyordu.. Ameliyathane önlüğünün kumaşları arasındaki çıplak bedenim, o kendi gerçeğim. Bu yüzden süslü bir yazının olmadığını ya da sevgili María Onetto'mun başka bir deyişle, edebiyatın beni ilgilendirdiğini düşünmüyorum.