Ailem ve diğer hayvanlar

Hasan

New member
Evde yaşlanmanın yasak olduğunu bir şiirimde anlatmıştım. Babam plastik cerrahtı ve bu aile dinamiğinde doğum günü yazmayı bırakmak demekti Kendinizi yeni figürde bulana kadar. Belki de Şilili yazarı dinlemek bu kadar etkileyici olmasının nedeni budur. Rafael Gumucio (benden tam olarak bir gün genç) Madrid'de sunumu sırasında yaptığı gibi yaşlılara karşı zayıflığından bahsediyor. Zavallı akrabalaryeni romanı, Şili mizahi edebiyatının diplomat ve kanonik yazarı olan büyükbabası Enrique Araya'nın figüründen esinlenmiştir..

“Büyükannem ve büyükbabam Paris'te bizimle birlikte yaşadılar ve bana her zaman ailemden daha zeki göründüler. Ölümle yüzleşmek, onunla tartışmak ya da diyalog kurmak benim için çok önemliydi ve yaşlılar bunu ilk elden yaşıyor.. Nicanor Parra, Germán Marín, Jorge Edwards gibi yaşlılıktan ölen birçok yazar arkadaşım var. O gün, “Hayatımın büyük bir kısmı cenazelerde geçti” dedi. drama olmadan ve kitaplarını tanımlayan iyi mizahla.

Gumucio otuz yıldır projesine başlıklar ekliyor. “aile otobiyografisi”, Şili'yi halkına damgasını vuran deneyimlerden anlatmanın bir yolu. “Aileler, yaşların ve özelliklerin karıştığı bir yerdir; Bu büyük bir ilişkiler laboratuvarıdır ve bu bir romancı için bir hediyedir. Ülkeler bu aile yakınlığından oluşur: sizin için önemli olan ülkedir”, dedi gazeteci Elsa Fernández Santos ile diyalogunda.

Başlık hikayeden önce geldi; neredeyse karmaşık ve paylaşılan bir duygunun senteziydi. “Her zaman, acıdığınız için kabul ettiğiniz ve sonra aşağıladığınız, sizden daha fakir bir akraba vardır. Ama siz aynı zamanda aynı şekilde davranan bir başkasının zayıf akrabasısınız. Beş kişi ve dört parça tavuk varsa birinin yemek yemeden kalacağına dair çok Şilili bir fikir var.. Eğer bir Şilili Nobel Ödülü'nü kazanırsa, ben onu kazanmayacağım” diye şaka yaptı.

Romanda kişinin başkalarıyla ilişkili olarak kendi yerini tanımlaması esastır.Yasak aşkları yaşadığı huzurevinde skandal yaratan bir babanın 11 çocuğunun sohbetiyle başlıyor. Yaşlılık ve aile sırlarına dair tutkular kurguyla iç içe geçmiş durumda (büyük, eksantrik, gösterişli ve bazılarında biraz teşhirci üyeler var)).

Rafael Gumucio hâlâ öyle olduğunu itiraf ediyor Ölmeyecek ve o okulu açan kişi olmayı ümit eden yaşlı bir adamla tanışmak istiyor.. Çalışmalarınızda başarılar ve edebiyat dileriz.